Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?

477

Üniversite sınavlarına hazırlanırken hemen hemen hepimizin arama motorlarına, öğretmenlerimize ders çalışma programı nasıl hazırlanır? İyi bir ders çalışma programı nasıl olur? Diye en az bir kere sorduğu olmuştur. Bu makalemizde, iyi bir ders çalışma programının neler içermesi gerektiği ve bu programın nasıl hazırlanacağı gibi konuları adım adım inceleyerek , UniversiteHazirlik.Net ailesi olarak kendimize özgü olan ders çalışma programını takdirlerinize sunacağız.

Ders çalışma programları genellikle ne zaman ders çalışıp, ne zaman ara vereceğimizi, uyku,yemek düzenlerini ve hangi derslerin çalışılacağını içeren planlamadır. Bu planlama genelde öğrencilerimiz tarafından oldukça klişe olarak hazırlanır ve bir daha yüzüne bakılmamak üzere bir kenara atılır. Bizim oluşturacağımız ders çalışma programı ise bizi bir robot gibi belirli saat aralıklarına hapsetmeyen, fakat yapmamız gerekeni gün içerisinde bölümlendirerek bizi disipline eden bir çizelge olacak. Unutmamalıyız ki fazlasıyla yoğun, bir daha yüzüne dahi bakmayacağımız bir ders programı hazırlamak bizi disipline etmekten daha çok motivasyonumuzu düşürerek üzerimizde olumsuz etkiler bırakacaktır.

Ders Çalışma Programı Hazırlanırken Yapılan Hatalar Nelerdir?

Ders çalışma programı hazırlanırken yapılan en temel hataların başında öğrencinin bu programı kişisel olarak ele almaması gelir. Her insanın öğrenme süreleri, öğrenme tarzları farklıdır ve farklı kişilerin hazırladığı programları bırakın kullanmayı, onlardan etkilenmek dahi kendi programımızı olumsuz etkileyen etkenlerin başında gelir.

Yapılan en sık hatalardan bir diğeri ise çalışılacak dersleri, çözülecek testleri belirli bir saat aralığına sıkıştırmaktır. Unutmayın, sizler öğrencisiniz evet ama bundan da önce insansınız. Gün gelecek hiç ders çalışmak istemeyeceğiniz dönemler olacak, fakat programa baktığınızda saat 21.30’da Fizik dersine çalışmak zorunda olduğunuzu ve hatta 22.30’da başından kalkmanız gerektiğini göreceksiniz. Bu durum canınızı daha da fazla sıkacaktır. Bu yüzden belirli saatler üzerinde takılı kalmak yerine, daha esnek zaman aralıkları belirleyerek programa uyma olasılığınızı arttırabilir ve bu şekilde daha verimli ders çalışma zamanı yaratmış olursunuz.

Ders Çalışma Programı Hazırlanırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Ders çalışma programı hazırlarken en çok dikkat edilmesi gereken şeylerden biri sizin kişisel kaldırabileceğiniz ders çalışma yükünü bilmektir. Eğer kendinize çalışabileceğinizden daha ağır bir program hazırlarsanız istek ve motivasyonunuzu kaybedip; eğer kendinize çalışabileceğinizden daha hafif bir program hazırlarsanız da boş kalan zamanların artmasından dolayı ders çalışma alışkanlığını kaybedip hüsrana uğrayacaksınız. Bu yüzden zaman yönetimini çok iyi sağlamak gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken bir başka konu ise kendi yeterlilik seviyenize göre konuların bölümlendirilmesini çok iyi yapıp her konuya yeteri kadar zaman ayırabilmektir. Her konuya yeteri kadar zaman ayırabildiğinizden emin olursanız domino taşı misali adımlarımız arka arkaya kendiliğinden gelecektir ve bu adımlar bize başarıyı getirecektir.

Adım Adım Ders Çalışma Programımızı Hazırlayalım !

Bu kısımda neden tercih ettiğimizin sebepleriyle birlikte haftalık görevlerden oluşan bir ders çalışma çizelgesi hazırlamayı öğreneceğiz.

1-İlk olarak haftalık ders çalışabileceğimiz zamanları belirlemeliyiz.

İlk adımda bu şekilde bir tespit yapmamızın sebebi kendimize ne kadar fazla yükleme yapacağımızın tespitini gerçekleştirmek içindir. Ayrıca bu şekilde boş zamanlarımızı işaretleyebilmemiz bize fazladan disiplin kazandıracaktır. Unutmayalım ki bizler robot değiliz. Boş olarak işaretlediğimiz zamanların tamamını ders çalışmaya ayırmak gibi bir hataya düşmek yerine kendimize yeterli vakti ayırdığımız bir zaman planlaması bizi daha doğru bir sonuca götürecektir.

Örnek olarak hafta içi Pazartesi, Çarşamba, Perşembe günlerinin akşam saatlerinin boş olduğunu düşünelim. Bu günlerin içinde her hafta günlük hayattaki ihtiyaçlarımızı göz önünde bulundurarak belirli bir zamanı boşa çıkartarak serbest zaman olarak belirleyebiliriz. Bu şekilde her hafta pazartesi günleri boş olmak yerine, bir hafta pazartesi bir hafta Salı şeklinde boşluklar oluşturarak daha esnek bir zaman yönetimine sahip olmuş oluruz.

2-  Tüm konuları listeleyerek haftalık bölümlemelerini gerçekleştirelim.

Bu adımımızda, ilk adımımızda kendimize ayırdığımız zamanın dışında kalan ders çalışma alanlarını dolduracağımız konuları belirlememiz gerekiyor. Ben bu yazıyı sıfırdan başlayan bir kişiye göre hazırlıyorum fakat eğer sizin eksik konularınız daha azsa konu ve soru çözümü oranlamasını bu doğrultuda değiştirebilirsiniz. Bu kısımda bu konuda bulunan içeriklerden faydalanarak eksik olan konularımızı tespit ederek bunları müfredat sıralamasına göre bölümlendirmeliyiz.

Bölümlendirme işlemini yaparken soru çözümü kısmı çok önemlidir. Benim size tavsiyem soru çözümü kısmını konuyu çalıştıktan 2 gün sonra tekrar gerçekleştirmeniz yönünde olacaktır. Yani konuyu çalıştıktan sonra pekiştirmek amacıyla 1-2 adet test çözdükten sonra aynı konu hakkında 2 gün sonra tekrar test çözmek unutmak üzere olduğunuz kısımların tekrar üzerinden geçecek ve hafızanızı tazeleyecektir.

3-  Genel tekrar, deneme sınavı gibi detayları ekleyin.

Aslında konuları ne kadar anladığınızı belirleyecek olan en temel tespit yöntemlerinden biri deneme sınavlarıdır. Bu tür konu bölümlendirilmelerinde en kötü ihtimalle 2 haftada bir kez deneme sınavı veya genel tekrar gibi aşamalar eklemeniz konuları kavramanıza, eksik yönlerinizi daha kolay bir şekilde ortaya çıkarmanıza olanak sağlayacaktır.  Deneme sınavı sonuçlarınızı kayıt ederek, gün geçtikçe ilerlemenizi görmek sizi daha fazla motive edecektir.

Genel olarak ders programı hazırlama adımlarını aslında sizlere bu kadar kolay bir şekilde özetleyebiliriz. Fakat bu anlatıyı bitirmeden önce sizlere ders çalışma programı hazırlarken oldukça dikkat etmeniz gereken 3 önemli nokta belirtmek isteriz.

 Her Gün 1 Türkçe testi

Bu nokta özellikle sayısal öğrenciler için hayati önem taşımakla birlikte paragraf sorularının çözülmesi, soruları anlamada kolaylık, değişen sistemde uzun soruları okurken kazanılan hız ve Türkçe netlerinde oldukça fazla artış gibi birçok konuda sizi ileriye taşıyacak olan önemli bir detaydır. Her gün 1 Türkçe testi çözmek çok fazla zamanınızı almayacaktır ama günlük çalışmalarınız, deneme sınavlarınız vs dışında çözeceğiniz fazladan 1 testin katkısını sınav anında fazlasıyla alacaksınız. Bu noktaya uyan birinin Türkçe başta olmak üzere diğer derslerindeki net artışı gözle görülür bir biçimde yükselecektir.

• Ders-Ders Çalışma Stratejisi

Özellikle basit derslerde uygulayabileceğiniz, benim de üniversite sınavı zamanında uyguladığım ve fazlasıyla olumlu sonuçlar aldığım bir stratejidir. Öncelikle bir ders seçmemiz gerekiyor. Örnek vermek gerekirse TYT Kimya. Oldukça basit olan bu dersi seçtiğimizi varsayarak ders çalışma programlarımıza 2 veya 3 hafta (her öğrencini algılama kapasitesine bağlı olarak değişir) süreyle farklı dersleri karıştırmadan sadece bu dersi ekleyerek bu kısma odaklanmak. Neden böyle bir şey yapalım ki? Diye soran arkadaşları görür gibiyim. Bunun en temel sebebi bir dersteki tüm konuları tamamen bitirmenin rahatlığıyla net seviyenizi en üst seviyede tutacak olan Bölüm Denemeleri konulu kaynak kitaplar edinerek her gün 1 kez TYT Kimya denemesi çözseniz yeterli olup o ders ile ilgili bir daha en ufak konuyla uğraşmadan sınava kadar rahat edecek olmanızdır. Bu şekilde küçük konuları hızlı bir şekilde aradan çıkarıp onları deneme ve soru çözümleriyle taze tutarken sizi daha çok zorlayacak olan ana konulara odaklanarak zamanınızı onlara ayırabilirsiniz.

Sizlere bu başlığımızda Ders çalışma programı nasıl hazırlanır? Ders çalışma programı hazırlanırken nelere dikkat edilmelidir gibi başlıklarda bilgiler vermek istedik. Okuduğunuz için teşekkürler.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.