Fizik dersine nasıl çalışılmalıdır?

346

Fen derslerinin en önemli kollarından biri olan fizik matematiksel ve muhakeme etme yeteneği gerektiren derslerden biridir. Çoğunlukla öğrencilerin ön yargılarından dolayı başarılı olamadıkları bu ders en zor branş derslerinin arasında başı çekmektedir. Peki fizik dersini nasıl çalışmalıyız? Nelere dikkat etmeliyiz ve nasıl bir yol haritası izlemeliyiz? Bunun için aşağıdaki önerilerimizi göz gezdirin. 

1- Fiziğin Önemini Kavrayabilme

 Bazen fark etsek de etmesek de fizik günlük yaşantımızın birçok yerinde var. Fiziği hayatımızdaki etkilerinin farkında olmak ve onu önemsemek derse karşı ön yargımızı bir nebze azaltmaktadır. Özellikle de sayısal bölümü öğrencilerinin başarılı olması için fizik dersine ilgili olmak ve iyi netler çıkarmak gerekir. 

2- Diğer Branşlardan Yardım Alma

Fizik dersi içerisinde bolca problem çözme, görme, yorumlama, orantı, vektörler gibi konularla karşılaşmaktayız. Matematik dersi becerilerimizi geliştirmek, okuma ve yorumlama becerilerimizi artırmak fiziği öğrenmemizi kolaylaştırır. Bundan dolayı bu faktörlere de önem vermenizi tavsiye ederiz. 

3- Mantığı Kavramanın Önemi

Bolca formül içeren fizik dersinde formülleri bilmek elbette önemli fakat formül bilmek yetmiyor. Bir soruda yaptığımızı diğer sorularda uygulamaya çalışmak yerine konunun özünü kavrayıp, elimizdeki bilgileri gözden geçirip yorumlamak en sağlıklısıdır. 

4- Kolaydan Zora Gitme Taktiği 

Seviyemizi bilmeden zor bir kaynakla başlamak bizim bu derse karşı olan ön yargılarımızı artıracağı gibi kolay bir kaynak da gelişimimizi yavaşlatır. Tek bir kaynak yerine bol soru çeşidi görebileceğiniz farklı kaynaklar tercih edin. 

5- 3B Taktiği (Bol Konu + Bol Uygulama + Bol Tekrar)

Öncelikle konuların tüm detaylarını öğrenmeye çalışın. Mümkünse bu işi yazarak, not çıkararak yapın. Daha sonra formüllerin ve konunun önemli noktalarını veren özetler çıkarın. Çözümlü örnekleri inceleyip yaptıktan sonra testlerde farklı sorularda ilerlemeye çalışın. Ne kadar çok soru çeşidi bizim için o kadar iyi demek. Bol soru çözmek yorumlama kabiliyetimizi artırır ve bir sonraki soruda isteneni daha kolay görebilmemizi sağlar. Fizik dersi de nankör ve üstüne koyularak ilerlenen bir ders olduğu için düzenli tekrarlar ve uygulamalar yapılmayı bekler. Bu yüzden bu adımları uygulamak çok önemli. 

6- Soru Çözme Adımları 

Soruları çözerken ilk amaç soruda istenileni iyi anlamak olmalı.Soruyu ezberci bir mantıkla değil, düşünce ve yorumla yaklaşılmalı. Soruyu anladıktan sonra tane tane kullanılacak formülleri yazın. Çizilmesi gereken grafik ve şekil varsa onları çizin. Yaptığınız işlemleri adım adım ve düzenlice yazmak gözden kaçan işlem hatalarını azaltır. Sizi yanlıştan ve vakit kaybından korur. 

7- Görsel Hafızayı Dahil Etme

Hayatımızın birçok yerinde olan fiziği algılamak ve iyi netler yapmak istiyorsak konularla alakalı deneyler yapmak imkanımız yoksa bu deneylerle ilgili videolar izlemek konuları bizde içselleştirir. 

Formülleri ve önemli yerleri renkli kalemlerle not almak da aklımızda daha iyi yer etmesini sağlar. 

8- Yanlışların Üstüne Gitmek

Fiziği tek başımıza anlamak kolay olmayacağı için bir öğretmenimize ya da bilene sormak gerekir.Yanlış yaptığın ve konunun püf noktalarının olduğunu düşündüğün soruları kesip biriktirmek veya bir yere yazıp belli aralıklarla bunları gözden geçirmek fizik sorularını daha rahat çözmemizi sağlar. 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.