Kaynak Kitap Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

103

Sınava hazırlık döneminde kaynak kitap seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Sorusuna hepimiz yanıt aramışızdır. Üniversite sınavında başarılı olmanın temel gereksinimlerinden birinin planlı olmak olduğunu hemen hemen her yazımızda vurguladık. Planlı olmak denildiğinde genel olarak akla ilk gelen şey zaman düzenlemesi olsa da aslında soruyu çözme şeklinizden kullandığınız kitaplara kadar birçok şey plan ve program gerektirmektedir. Detaylı şekilde planlanan ve programlanan öğrencilerin bu sınavda çok daha fazla başarı elde ettiğini görüyoruz. Bu yazımızda sizlere kaynak kitap seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Kaynak kitap planlaması nedir? Kolay, orta veya zor kaynak kitap seçimi neye göre yapılır? Gibi soruların yanıtlarını vereceğiz.

Kaynak kitap nedir? Ne için kullanılmalıdır?

İlk olarak kaynak kitabın ne olduğunu tam olarak kavratarak öğrenmekte fayda var.  Tabii ki size kaynak kitapların temel anlamından bahsetmeyeceğiz fakat onları ne şekilde kullanmanız gerektiği konusunda ciddi soru işaretleri olduğunu düşünüyoruz.

Kaynak kitaplar öğrencilerin konuları daha iyi kavramasına, öğrenmesine ve hatırlamasına yardım olan içerisinde anlatı ve soru barındıran kitaplardır. Ve en önemlisi, her kaynak kitap belirli bir kitle ve alan hedef alınarak hazırlanır. Yani her kaynak kitabın etki edeceği öğrenci grubu birbirinden farklıdır.

Kaynak kitap seçimi nasıl yapılmalıdır?

Kaynak kitap seçiminin yapılması için öğrencinin temel olarak kendi seviyesini bilmesi gerekir. Kendi seviyesi daha önce tespit etmiş olan bir öğrenci kendisinden farklı seviyelere hizmet eden kitaplar kullanarak sadece zamanını boşa harcamış olur. Bu yüzden kendi seviyenizi belirleyerek buna uygun olan kaynak kitaplar almalı ve yükselişinizi bu şekilde sağlamalısınız. Aynı spor yapan bir birey gibi. 100 KG kaldırması gerekirken 50 KG veya 200 KG kaldırırsa gelişmesini beklemek mümkün olmayacaktır. Bu yüzden sizlerin de kesinlikle doğru kaynak tercihi yaparak kendinize uygun olanı bulmanız ve o kaynaklar üzerinden çalışmanız gerekmektedir.

Kaynak kitap çeşitleri?

Kaynak kitaplar soru bankası ve konu anlatımlı olarak temelde ikiye ayrılıyor olsa da benim burada ayrımı yapmak istediğim seçenek kolay – orta ve zor kitaplar şeklinde olacaktır.

Kolay kitaplar: Genel olarak konunun sadece özünü içeren, öğrenciye konuyu en temel şekilde aktarmaya çalışan, konuyla daha önce hiç karşılaşmamış öğrencilerin tercih etmesi gereken kitap türüdür. Eğer gerçek anlamda 0’dan başlayacağınız konu, ders varsa o şekilde tercih etmeniz gerekmektedir. Fakat yine de çok zamanı olmayan sizler için zorunda kalmadıkça bu tarz kitapları tercih etmek zaman kaybından öteye gitmeyecektir.

Orta zorlukta kitaplar: Konu hakkında temel bilgisi olan öğrencilerin konuyu bilmesi ve genel olarak sorulan soruları cevaplandırabilmesi hedeflenen kitaplardır. Bu kitaplar piyasada en yoğun olarak bulunan kitaplardır. Konu hakkında daha önce fikri olan fakat unuttuğu yerler olan öğrencilerin tercih etmesi gereken kitap türüdür. Bu şekilde hem bilgilerinizi tazeleyecek hem de bir üst seviyeye çıkmadan önce son kontrolleri elinizde tutmuş olacaksınız. Aynı zamanda bunları yaparken herhangi bir zaman kaybı yaşamamış olacaksınız.

Zor kitaplar: Piyasada nadir bulunan, genellikle özel seriler olarak isimlendirilen; konuyu bilen, sorularını çözebilen öğrencilerin konu hakkında en detaylı bilgilere ve sorulara erişebileceği, ÖSYM sınavlarında çıkabilecek türde içerikleri barındıran kaynak kitap türüdür. Kesinlikle yüksek seviyede bilgi birikimi ve pratik gerektirir. Sınavdan önce ders veya konular bazında birden fazla kaynakta çalışmış ve rahat şekilde o soruları yanıtlayabilen öğrencilerin detaylara inmek adına tercih etmesi gereken kitap türüdür.

Tüm bu bilgileri verdikten sonra gelelim ana meseleye. Kaynak kitap seçimlerimi nasıl yapmalıyım? Dikkat etmem gereken noktalar nelerdir? Sorularının yanıtlarını madde madde verelim.

  • Konu veya ders hakkında seviyenizi bilin.

En önemli başlıklardan olduğunu en başından beri söylediğimiz bu maddeye dikkat etmek zorundayız. Matematik dersinde iyi olmanız çarpanlara ayırma konusunda da iyi olacağınız anlamına gelmez. O yüzden her konu hakkında kendi seviyenizi belirleyerek o konuya uygun kaynakları seçerek çalışmanız hem konuyu daha hızlı öğrenmenizi sağlayacak hem de adımlarınızı daha sağlam atmış olacaksınız.

  • Örnek çözümlü soruların bol olmasına dikkat edin.

Konuyu anlamaktan da önemlisi sorularını çözebiliyor olmanızdır. Soru çözümlerinin bol olduğu kitapları tercih etmeniz, hem bilmediğiniz tiplerdeki soruları çözebilmenize hem de farklı soru çözüm teknikleri öğrenerek bunu diğer sorularda uygulayabilmenize fırsat tanıyacaktır.

  • Güncel içerikler sunması en büyük avantajınız olacaktır.

Piyasada kaynak kitap satan yayınevlerinden bazıları kendilerini güncellenen sınav sistemine öre hazırlasa da bazı yayınevleri güncelliği bulunmayan içerik ve soru tipleriyle öğrencilerini sınava hazırlamaya devam etmektedir. ÖSYM sınavlarında çıkan soru tiplerinden barındıran ve bu konulara ağırlık veren yayınevleri her zaman sizlerin avantajına olacaktır.

  • Konu fasiküllerini tercih edin.

ÖSYM sınavlarında özellikle AYT için alanında uzman bilgi isteyen sınavlarda bazı konular vardır ki sınavın olmazsa olmazıdır. En temel ders olan matematikteki türev ve integral bu konuların en büyük örneklerindendir. Türev ve integral gibi fazlasıyla detay içeren konular normal konu anlatımı kitaplarından genellikle tam anlamıyla detaylı işlenemez ve eksik kalan yerler öğrencinin konuyu tam olarak kavramasına engel olmaktadır. Bu gibi detaylı konularda konu fasiküllerini kullanarak hem adım adım soru çözümleriyle birlikte konuyu kavrayacak hem de bu fasiküllerin son kısımlarına doğru gittikçe yükselen soru kalitesiyle birlikte ÖSYM sınavlarına hazırlığınız kolaylaşacaktır. Bu tür konularda geçtiğimiz her sene içerisinde içerdikleri soru tiplerinin tamamen evrilmesi ve farklılaşması nedeniyle olabildiğince fazla soru çözümü bu yolda sizin en büyük anahtarınız olacaktır.

  • Adım adım yükselin.

Fazlasıyla kalın soru bankaları bir süre sonra aynı tip soruları tekrar ederek sizi sürekli aynı seviyede tekrarlatmaktadır. Bu tür kalın kitapları kullanarak sürekli aynı tip soruların içerisinde boğulmaktansa daha ince kitapları tercih ederek hem birbirinden farklı soru tipleri ve çözümleriyle karşılaşın hem de kullandığınız kitabın seviyesinde farlılıklar yaparak istediğiniz seviyeye adım adım yükselin.

  • Alanında uzman yayınevlerini tercih edin.

Piyasada her ne kadar fazla yayınevi olsa da bazı yayın evlerinin bazı derslerde olan uzmanlığı ve artısı tüm öğrenciler tarafından bilinmektedir. Her derste içerik üreten yayınevlerinin arasından uzman olduğu dersleri tercih ederek kullandığınız kaynak kitaplardan verimi arttırabilirsiniz.

  • MEB yayınlarıyla örtüşen yayınevlerini tercih edin.

Milli Eğitim Bakanlığı her sene öğrencilere kaynak olması amacıyla internet üzerinden öğrencilerle kaynak paylaşımı yapmaktadır. Siz de geçmiş senelerde MEB tarafından dağıtılan bu kaynaktaki soru tiplerini inceleyerek MEB tarzına en yakın kaynak kitabı seçebilirsiniz.

Genel olarak kaynak kitap seçerken dikkat etmeniz gereken hususları bu şekilde sıralamak istedik. Her sene değişen ve ezberleri bozan tipteki soru tipleri ve içerikleriyle karşılaşmaya hazır olmak için olabildiğince fazla sayıda kaynak çözmek sizleri bu yarışta biraz daha öne taşıyacaktır. Sizin seviyenize hitap etmeyen kaynak kitaplarla vakit kaybetmek yerine sizin seviyenize uygun kaynak kitapları seçerek en verimli seçimi yapmış olacağınızı unutmayın. Sınavlarınızda hepinize başarılar J


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.