Matematik Dersine Nasıl Çalışılmalıdır?

999

Ülkemizde çoğu öğrencinin adını duyduğunda kaçacak delik aradığı,  başının belası olan matematiğim yeni sınav sistemiyle beraber aradaki farkı ortaya koyan büyük bir ayıraç olduğu gerçek. Peki bu derste nasıl ayrılacağız, nasıl netlerimizi artıracağız? Önerilerimizi okuyun. Herkesin kendine göre belli başlı öğrenme ve çalışma stili olsa da bazı genel kurallar bizi tyt matematikte 1 adım daha ileri götürebilir.

Matematiğe nasıl çalışılır?

Seviye Belirleme

Geçmiş yıllarda düşük notlar almış olmak, başarısız olmak matematik öğrenmek için bir engel değil. Matematik öğrenmek istiyorsak öncelikle ne seviyede olduğumuzu bilip ona göre hedef belirlememiz gerekir.

Temeller ve ön bilgiler

Ortaokulda öğrendiğiniz matematik bilgisi bir şekilde üniversite hayatımızda da karşımıza çıkar. Çünkü matematik kademe kademe üstüne konularak ilerlenen bir derstir. Örneğin bir problem sorusunda hata yapıyorsan o konuya dahil edilmiş olan başka bir konuyla (köklü sayılar olabilir) ilgili bilgileri tamamlamak gerekir.

Yazarak Çalışma

Konunun kalıcı olması için yazarak çalışmak en önemli şart çünkü ‘’Söz uçar yazı kalır.’’ Video da izleseniz mutlaka not alın ve renkli kalemlerden faydalanın.

 1. bir formül kağıdı çıkarın aradığınız her şeyi orada bulabilme kolaylığınız olsun.
 2. Konunun özünü veya püf noktalarını anlatan önemli olan soruları belirleyip tekrar yazın. Daha sonra o soruları kendiniz bakmadan çözmeyi deneyin.

Kolaydan Zora Kaynak Taraması

Öncelikle kolay bir kaynaktan temel seviyede bilgileri edinebileceğiniz soruları çözün. Daha sonra orta ve zor seviyeye geçin ki bilgiler zihninizde kategorize edilsin ve aşama aşama üstüne koyarak ilerleyin.

Israrcı Olma

Pes etmeyin, ısrarcı olun çünkü matematik süreklilik ve azim ister.Haftalık ve aylık olarak çalıştığımız konulara geri dönmek kalıcılığı arttıracağı için sonraki konular adına işimizi kolaylaştırır ve bilgileri tazeler.

Ezberden Kaçınmanın Önemi

Ezberlemek yerine soruların mantığını kavramaya çalışın. Günümüz sınav sisteminde ezber değil  öğrenmek çok daha önemli çünkü Öğrenmenin kalıcı olması için konuyla ilgili yorumlar yapabilmek, mantık kurabilmek gerekir.

Tyt Matematik tavsiyeleri

 • Temel konuları tam anlamıyla öğrenin.

Matematikte konular birbirleri üzerine inşa edildiği için önceki bilgilerimizin sağlam olması ilerlememizi ve motivasyonumuzu artıracaktır.

 • Sana en fazla puanı getirecek konulara yoğunlaş.

TYT matematikte en fazla çıkan ve en çok zaman kaybettiren konu Problemler. Sınavda okuma, anlama, bilgiyi seçme ve ilişkilendirme problem sorularında fazlasıyla ön planda olduğu için sınavın belki de en can alıcı noktalarından biri burası.

Her gün belli bir sayıda düzenli olarak problem çözmek bizi hem farklı soru tipleriyle tanıştıracak hem de hızımızı artıracaktır.

 • Zaman tutarak çalış.

Tyt nin en önemli noktalarından biri de zamanı ve stresi yönetebilmek. Zamanla yarıştığımızın bilincinde olmak maalesef bizi daha da panik haline sokar ve bildiğimiz şeylerde aceleci davranıp hata yaparız. Bu durumun önüne geçebilmek için bol zamana karşı bol antrenman yapın.

 • Bilemediğiniz soruları not alın ve çözümlerini mutlaka öğrenin.

Sorunun üstüne bir süre yoğunlaştıktan sonra ister test kitabından kesin ister tekrar yazın. Yanlış yaptığınız soruları bir bilene sorun ya da bir şekilde nasıl yapıldığını öğrenin. Daha sonra bu soruları biriktirip ara ara geri dönün ve tekrar inceleyin.

AYT YE NASIL ÇALIŞILIR?

Arkadaşlar Tyt ye ile arasında çok keskin bir hat vardır. Tyt yorum ve mantık iken ağırlıklıyken, ayt ise yorum ve bilgi içerir.

 • Tyt den emin ol.

Ayt nin içinde de bol miktarda tyt soruları ve tyt bilgisi çıkıyor. Temelin sağlam olduğundan emin ol ve ilerle.

 • Farklı soru tarzlarını görmemiz gerekir.

Farklı soru tarzları görebilmemiz için bol miktarda kitap bitirmemiz gerekiyor.

 • Konuları bitirmeden denemelere başlama.

Eksikliklerimizin olması ve bunlarla karşılaşmak moralimizi bozacağı için konuların çoğuna hakim olduğumuzu inandığımızda başlamak daha doğrudur. Çünkü  ayt daha ço doğrudan bilgi gerektiren bir sınav.

 • Soruları basamak basamak ve düzenli bir şekilde yazın.

Bazen karmaşık yazdığımızda detayları kaçırıp hata yapabiliriz.

 • Sembol ve formülleri anlayabileceğiniz şekilde özetleyin.Kendi cümlelerinizi hatırlayabileceğiniz şekilde yazın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.