Sınav kaygısı nedir? Nasıl atlatılır?

1.172

Sınav kaygısı, bir sınavdan önce ve/veya sınav sırasında yaşanan aşırı korku ve kaygı durumudur. mide bulantısı, düzensiz kalp atışları, ellerde titreme, Endişe, iç sıkıntısı, tedirginlik, başarısızlık korkusu, çalışmaya isteksizlik, mide bulantısı, düzensiz kalp atışları, ellerde titreme, terleme, uyku alışkanlıklarında değişiklik ile dikkat ve konsantrasyonda dağılma, kendine güvenin azalması sınav kaygısının  en temel belirtileridir. Sınav ile ilgili yaşanan bu rahatsız edici durum dolayısıyla kişinin verimli olarak çalışması, düşüncelerini sağlıklı ve doğru bir biçimde organize etme becerisi, etkili öğrenmesi ve bildiklerini yansıtabilmesi kısıtlanabildiği gibi akademik başarısının da düştüğü gözlemlenir. Halbuki kaygının belli bir düzeyde olması normaldir ve öğrenmeyi uyarılma açısından daha etkili kılar. Fakat bazı kişilerde bu durum o kadar yoğun yaşanır ki öğrenci gerçek başarısını gösteremez hale gelir.

Sınav kaygısının nedenleri nelerdir?

Sınav kaygısı sınav öncesinde, anında ve sonrasında yaşanılabilir. Bu kaygının oluşumu öğrencilerin kişinin düşünceleri ve sınavla ilgili varsayımlarından oluşur. Başkalarıyla kıyaslanmak,  baskıcı  ve mükemmeliyetçi aile tutumu, sevilmeme ve aşağılanma korkusu, beklentinin yüksek olması ve başarısızlık korkusu gibi nedenler sınav kaygısını oluşturur. Sınav kaygısının diğer nedenleri ise öğrencinin sınav için yeterli çalışmayı yapmamış olması, yanlış çalışma alışkanlıkları, süreyi iyi kullanamama ve pişmanlık gibi nedenler olabilir.

Sınav Kaygısıyla Nasıl Başa Çıkabiliriz?

Doğru nefes alıp vermeyi öğrenin ve kaygılı olduğunuz durumlarda nefes egzersizlerinden faydalanın. Spor ve meditasyon da deneyebilirsiniz.

İyi ve kaliteli uyku, beslenme düzeninizin sağlıklı olması, stresli ve gürültü ortamlardan uzak durmak; kaygınızın azalmasını, daha zinde ve mutlu olmanızı sağlar.

Gerçekçi olmayan ve olumsuz düşünceleri tespit edip bunları olumlularla değiştirmeye çalışabilirsiniz. Geçmiş değil gelecek odaklı olun çünkü negatif düşünme motivasyonunuzu da azaltacaktır.

Planlı ve düzenli olmak üzerinizdeki baskıyı azaltır ve özgüveninizi artırır. İşlerinizi günlük, haftalık olarak belirleyip bunlara uyum sağlamaya çalışın. Fakat bu tarz planlar yaparken katı kısıtlamalardan kaçının ve yapabilceğinizden fazla yük almamaya çalışın.

Dersinize olabildiğince iyi şekilde hazırlanmaya gayret gösterirseniz yanlış yapma korkunuz bir o kadar azalır.

Beklentilerinizi, hedeflerinizi gerçekçi ve potansiyeliniz doğrultusunda belirlemeye çalışın.

Sizi motive eden, keyfinizi yerine getiren şeylere programınızda yer verin. Herhangi bir hobinizi yapmak da kafanızı dinlemeye ve stresinizi azaltmaya yardımcı olacaktır.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.