Sınava Son Sene Çalışarak Başarılı Olunur mu?

1.206

Ülkemiz eğitim sisteminde öğrencilerimiz genellikle lise hayatlarında 3 sene sosyal yaşantılarına ağırlık verirken, sınav senesi geldiğinde “Son sene çalışarak başarılı olunur mu?” sorusunu hep sormakta ve bu soruya yanıt aramaktadırlar. Son sene çalışarak başarılı olunur mu? Ya da son sene çalışarak ne kadar başarılı olunabilir soruları bu konuda öğrencilerin kafasında sürekli yer edinmektedir.

Bu başlık sadece sınav senesine gelmiş ve geçmiş dönemlerde hiç sınava çalışmamış kişilerin çalışma yoğunluk durumuna göre hazırlanmıştır. Eğer sınavınıza 1 seneden daha fazla varsa bu başlığı dikkate almak yerine bir an önce sınav ile ilgili çalışmalarınıza başlamak hem sizi rahatlatacak hem de rakipleriniz karşısında oldukça öne geçirecektir.

Sınav sistemimiz 2 adımdan oluşmakta ve öğrencilere öncelikle temel yeterlilik testi, daha sonra ise uzman oldukları bölümlerle ilgili bir test yapılmaktadır. Sınavla ilgili bana ne zaman bu soru sorulsa vereceğim cevap, temel yeterlilik testinin formül, konu bilgisinden daha çok mantık içerdiği ve ilköğretim döneminden itibaren oluşan öğrencinin temel birikimi ile çözülebileceği alan yeterlilik sınavının ise daha net bilgiler içeren formül, konu bilgisi gibi öğrenmeye dayalı kavramları içeren bir sınav olduğudur. Bu yüzden sadece son sene çalışarak başarılı olmak isteyen bir öğrencinin öncelikle iyi bir temel eğitime sahip olması ve temel yeterlilik sınavında belirli bir seviyenin üstünde olması gerekmektedir.

Sınava son sene çalışarak başarılı olma kavramı aslında öğrencinin kendine koyduğu hedeflerle doğru orantılıdır. İlk 5 bin, 10 bin içerisine girmek isteyen bir öğrencinin sınava son sene çalışmaya başlaması hem koyduğu hedeflerle örtüşmeyecek hem de koyduğu bu hedeflere ulaşmasını sağlamayacaktır.  Fakat sınav ile ilgili hedefleri daha gerilerde olan ve tercih etmeyi planladığı üniversite, bölüm daha düşük puanlarla alım yapan arkadaşlar zorunda kaldıkları sürece bu başlıkta verdiğimiz bilgilerden faydalanabilirler.

Şimdi sizlerle birlikte sınava son sene çalışmaya başlayacak olan öğrencilerin mutlaka yapması gereken şeyleri madde madde tartışalım, artılarını ve eksilerini göz önüne koyalım.

 1. Konu Seçimi Yaparak Çalışma

Özellikle belirli bir seviyede temeli olmayan öğrencilerin, tüm konulara çalışmaya çalışarak, bu konuların altında ezilmesi hem onların motivasyonunu düşürecek hem de aldıkları verim sekteye uğrayacaktır. Bu şekilde tüm konuların altına girerek onlarla ilgilenmek yerine belirli konularda yoğunlaşmak hem zaman kazandıracak hem de doğru metot ile çalışan bu öğrencilerin başarılı olma oranı artacaktır.

Nedir bu konu seçimi yaparak çalışma derseniz, size bir örnekle bunu aktarmak istiyorum.

2019 TYT Fizik Soru Dağılımı

Konu Başlıkları Sayı
Madde ve Özellikleri 1
İş – Güç – Enerji 1
Isı – Sıcaklık – Genleşme 1
Elektrik Akımı 1
Işık – Aydınlanma – Gölge 2
Doğrusal Hareket 1
Toplam 7

Yukarıdaki tabloda 2019 yılında TYT sınavında çıkmış Fizik sorularının konu dağılımlarını görmekteyiz. Öğrencinin belirli bir seviyede bilgisi olmadığını varsayarak Elektrik Akımı ve Işık – Aydınlanma – Gölge konularının ikisinden de herhangi bir şey bilmediğini varsayıyoruz. Öğrencinin burada yapması gereken geçmiş yılların tamamını inceleyip ÖSYM’nin sormayı daha çok tercih ettiği konulara yoğunlaşarak bu konular üzerinde çalışması ve bu şekilde hem zamandan hem de aldığı verimden kazanıyor olması gerekmektedir. Özellikle AYT sınavında fazla formül gerektiren sayısal konularında bu yöntemi uygulamak hem kafanızın daha az karışmasını sağlayacak hem de bol soru gelen konulara ağırlık vererek daha fazla net çıkarmanızı sağlayacaktır.

 • Zaman kazanmak için ders- ders çalışmak

Özellikle TYT sınavında fazlasıyla işinize yarayacak olan bu taktik ile, konu konu çalışıp, daha detaylı bilgiler edinmek yerine özellikle iyi olduğunuz derslerde dersin tüm konularını çalışıp bölüm denemeleri ile hızınızı arttırabilirsiniz. Bu şekilde hızınızı arttırmak diğer derslere vereceğiniz zamanı arttırmakta ve zorlandığınız konuların üzerine daha rahat bir şekilde gidebilmenizi sağlamaktadır.

Örneklemek gerekirse sizinle TYT kimya konularını inceleyelim.

 • Kimya Bilimi
 • Atom ve Periyodik Sistem
 • Kimyasal Türler Arası Etkileşimler
 • Kimyasal Hesaplamalar
 • Kimyanın Temel Kanunları
 • Asit, Baz ve Tuz
 • Maddenin Halleri
 • Karışımlar
 • Endüstride ve Canlılarda Enerji
 • Kimya Her Yerde

TYT alanında olan kimya konuları, birbiriyle bağlantılı olmakla birlikte hızlı şekilde öğrenilen, temel seviyede bilgileri içeren ve genelde mantıkla çözülebilen sorulara sahiptir. Bu konular ortalama bir öğrencinin ders çalışma temposuyla 2 hafta içerisinde tüm detayları öğrenilerek bitirilebilir ve soruları çözülmeye başlanabilir.

A öğrencisi ve B öğrencisi olarak iki öğrencimiz olsun ve bu 2 öğrencinin 2 haftalık ders çalışma programında

A Öğrencisi: TYT KİMYA KONULARININ TAMAMI

B Öğrencisi: Kimya Bilimi, Kuvvet ve Hareket, Fonksiyonlar vb.

Burada A Öğrencisinin elde edeceği avantaj 2 hafta sonunda bir dersin konularının tamamının bitmesi ile piyasada bolca bulunan BÖLÜM DENEMESİ kitaplarını alarak, o dersin tekrarını günde 1 test ile yapabiliyor olması olacaktır. B öğrencisi ise sürekli farklı derslerden konularak çalışarak o konuların tekrarı için her bir konu için ayrı testler çözmesi gerekmekte ve bu da onun fazlasıyla zaman kaybetmesine sebep olacaktır. BÖLÜM DENEME kitaplarıyla çözdüğünüz denemeler hem sizi sınava hazırlayacak hem de her gün her konu üzerinde farklı tip sorular ile karşılaşarak çözüm yöntemlerinizi geliştireceksiniz.

3 – Türkçe en büyük silahınız.

Eşit ağırlık ve sözel öğrencilerinin dışında sayısal öğrencilerinin de birbirinden ayrılmasını sağladığı için en büyük silahları Türkçe testidir.

Türkçe testinin bu kadar önemli olmasının sebebi uzun uzun sorulan paragraf sorularının fazlalığı ve genel olarak öğrencilerin bu paragraf sorularında yaptığı hatalardan kaynaklı olarak düşük net çıkarmalarıdır.

Türkçe dersi için bilinmesi gereken en temel şeylerden biri de testin yoğun bilgi içeren sorular yerine okuduğunu anlamak üzerine kurulu olan sorulardan oluşmasıdır. Bu sebepten dolayı diğer derslerin bilgi ve ezber içeren sorularıyla uğraşmak yerine temel kurallar ve uzun paragraf sorularında uzmanlaşarak Türkçe testinde başarılı olmak daha mantıklı olacaktır.

2019 TYT Sınavında Türkçe testinin konu dağılımını incelediğimizde aslında bu dediklerimizin önemi tam olarak anlaşılmaktadır.

PARAGRAF : 22
SÖZCÜKTE ANLAM: 3
CÜMLEDE ANLAM: 3
DİL BİLGİSİ: 12

Gördüğümüz gibi sadece 12 soru, anadilimiz olan bu dersin temel kurallarını içermekle birlikte kalan 28 sorunun okuduğumuz metinleri anlama ve bu metinleri yorumlama kısmı ile ilgilidir. Ortalama olarak günde 1 adet çözülen 40 soruluk Türkçe testi sizi sınav zamanınıza kadar başka şekilde bu derse odaklanmadan ilerlemenizi sağlayacaktır.

Sonuç olarak sınava son sene çalışma konusunu ele aldığımızda bazı şeylerden fedakarlık yapmamız doğrultusunda belirli seviyelere kadar ulaşabileceğimiz ancak ciddi hedeflerimiz varsa sadece son sene çalışarak bu başarılara erişmenin çok zor olduğunu görmekteyiz. Daralan zaman, artan stres öğrenciler üzerinde daha da kötü etkilere sebep olmakta ve öğrenciler bazen sınavlarda bildiği soruları dahi yanıtlamakta zorlanmaktadırlar.

Sınava hazırlanma dönemini son seneye bırakmak yerine, belirli bir bilinçle birlikte en azından 2 sene üzerinde yoğunlaşmak hem tüm konulara rahat bir şekilde odaklanmanızı sağlayacak hem de geniş zaman aralıkları ile takıldığınız noktaların üzerinden çok daha rahat şekilde geçebileceksiniz. 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.