Sözel Derslere Nasıl Çalışılmalıdır?

454

Sözel derslerin en önemli özelliği içerisinde çok fazla formül ya da uygulama bulundurmamalarıdır. Dolayısıyla biz sözel derslere çalışırken, not alma, okuma, ezberleme gibi yöntemlere gidebiliriz. Öğrenciler genellikle bu dersler için ”Ne kadar okusam da aklımda kalmıyor.”

”Ezberim kuvvetli değil.” ”Konuları okurken çok çabuk sıkılıyorum.” gibi söylemlerde bulunurlar. Biz de bu söylemlerinizi ortadan kaldırmak için sözel derslere nasıl çalışılır? Sözel derslere çalışırken nasıl daha çok verim alabiliriz? gibi soruların çözümlerini en kolay yöntemlerle vermeye çalışacağız.

Sayısal derslere çalışırken genellikle o konunun mantığını kavramak önemlidir.Fakat sayısal derslerde daha çok o konuyu aklımıza kazızamamız lazım.Bunun için sözel derslerde öğrencinin genel taktiklerin yanında ne şekilde daha iyi öğrendiğini keşfedip bu duruma farklı taktikler katması gerekir.

1) Bu dersleri zorunluluk olarak değil, genel kültür birikimi olarak görmeye çalış. Günlük hayatınla ilişkilendir.

2) Kitap okumak çocukluk çağından itibaren kazanılması gereken bir alışkanlık olsa da sözel derslerde başarılı olabilmek ve için bu alışkanlığını daha fazla artırmak; kitap, gazete, dergi okumak hem okuduğumuzu anlama yeteneğimizi hem de sosyal konulara karşı farkındalığımızı artırır.

3)Bu tür derslerde en çok yaptığımız hatalardan biri ise ”Nasıl olsa biliyorum.” düşüncesiyle konuya çalışmamak veya hızlıca okuyup geçmektir.Konuyu derinlemesine ve hiç bilmiyormuşçasına okumak daha önceki seferlerde gözümüzden kaçan bilgileri fark etmemizi sağlar.

Taktikler

Öncelikle olarak konuyu detaylıca okuyup önemli yerlerin altını çizin. Daha sonra konuyla ilgili notlar alın.

Renkli kalemlerden bolca faydalanmayı deneyin.

Daha sonra özetin özetini çıkarıp konuyla ilgili anahtar kelimeleri yakalayın.

Konuyu okurken ya da dinlerken gözünüzün önünde canlandırmaya çalışın

Kodlama yapmayı öğrenin. konuyla ilgili şifreler oluşturmak, ilginç cümleler, kelimeler oluşturmak hem aklımızda daha çok yer etmesini sağlar hem de sınav anında daha pratik hale getirirsiniz. Konulardaki önemli yerlerin baş hecelerini birleştirmek, anlamsız ve saçma şeyler elde elde etmek aklınızda kolayca kalmasını sağlayacak, korkmayın.

Konuları tekrar okuma yaptığınızda bir kez de sesli okuyarak öğrenmeyi deneyin. Hatta okurken sesinizi kaydedin. Otobüste durağında beklerken, yatağa girmeden önce veya yolda yürürken kaydettiğinizi dinlemek hem öğretici hem eğlendirici olabilir. Boş vakitleriniz de değerlenmiş olur.

Test çözmeye konu anlatımı bittikten sonra başlayın.Ve bol bol tekrar yapın.

TYT TÜRKÇEYE NASIL ÇALIŞILIR?

Türkçe eğitim hayatımızın temelini oluşturan en önemli derstir. Çünkü okuduğunu anlama ve yorum yapma becerileri diğer derslerde de başarılı olabilmemizin en önemli ölçütü.

Tyt de türkçe ise hem zamanı yönetmek açısından hem tüm puan türlerine getirdiği katkı açısından hem de psikolojik katkı açısından tyt deki oldukça önemli bir alandır. Tyt türkçe 40 sorudan oluşuyor.Geçtiğimiz yıllarda 40 sorunun dağılımı şu şekilde oldu;

-7 sözcükte anlam, cümlede anlam sorusu

-21 paragrafta anlam sorusu

-12 dil bilgisi sorusu

TYT de çıktı. Peki biz türkçede başarılı olmak istiyorsak ne yapmalıyız?

Öncelikle bu dersle ilgili bölüm bölüm analiz yapalım ve kendimizi değerlendirelim.

1)Dil bilgisiyle ilgili eksikliklerimizi halledelim.

ses bilgisi ve yazım hataları bu sınavda banko çıkan konular. Konu anlatımımızı video izleyerek, notlar alarak tamamlayalım. Ve bu konularla ilgili doğru kaynaklardan bol bol sorular çözelim. Yanlış yaptığımız soruları detaylıca inceleyelim ve doğrusunu öğrenelim.

2)Paragraf bu sınavın kalbi.

Tyt türkçe sorularının yarısından fazlası uzun paragraf sorularından oluşuyor. Bu soruları yapabilmek için okuma ve anlama becerilerimizin gelişmiş olması gerekir. Peki bu beceriler nasıl gelişir?

– En önemlisi her gün kendine bir limit koy. Örneğin günde 20 tane paragraf sorusu çöz. Bu yöntem soru çözme ve okuduğunu anlama becerini geliştirecektir. Ayrıca hızlı okuma tekniklerinden de yararlanabilirsin.

-Soruda izleyeceğin yolu belirle. Öncelikle istenilene göz gezdir ve sonrasında metni oku. Metindeki önemli yerleri işaretle ve buna göre işaretleme yap.

AYT EDEBİYAT NASIL ÇALIŞILIR?

-Çıkmış sorular kitabı al. Hangi yazar kaç kere sorulmuş? Hangi roman kaç kere sorulmuş? Bunları analiz et ve listele. Genel olarak çıkmış soruları güzelce çöz.

-Sadece okuyarak ve ezberleyerek çalışmak bu ders için biraz yetersiz kalabilir çünkü hafızanıza almanız gereken onlarca yazar ve eser olacaktır. Bu tarz şeyleri görselleştirerek, karikatürleştirerek veya bu içerikte olan videoları izleyerek uzun süreli belleğinize atmanız daha kolay olur.

-Yazar ve eserlerin kısaca anlatıldığı ve kodlandığı el kitaplarından edin ve bu kitabı sürekli yanında taşıyıp önemli yerlerin altını çiz.

-Kafanda yazar, eser veya konuları olabildiğince saçmalayarak kodla. Örneğin: Yedi Meşaleciler- CeZVeSi YaMuK ( Baş harfler yazarların baş harfleri)

-Birilerinden yardım al ve çıkardığın listeleri sana sormasını iste.

Coğrafya dersine nasıl çalışılır?

Coğrafyada konuyu bilmek kadar onlarla ilgili yorum yapabilmek de önemlidir. Yorum yeteneğimizi artırmak için günlük hayatımızdaki ve çevremiazdeki coğrafi olaylara ilgi duymak, merak ve araştırma iç güdümüzü artırmak dersi sevmemizi ve kolay öğrenmemizi sağlar.

-Görsellerden faydalan.

Birkaç dilsiz dünya ve türkiye haritası çıkar. Sınavda çıkması muhtemel nehirler, dağlar, çöller vb. harita üzerinde kendi elinle neredeyse oraya git ve onu çiz. Çünkü öğrenmede ne kadar duyu kullanırsak öğrenme o kadar kalıcı olur.

– Boş zamanlarında eline atlas al ve nerede ne var? Nerede nasıl bir iklim var? vb. konulara göz gezdir.

-Olayın mantığını kavramaya çalış.

Örneğin ”Doğu Anadolu Bölgesinde yükselti fazladır. Yükselti arttıkça engebe artar. O zaman yol yapım maliyeti artar. Sanayi oraya gider mi gitmez. O zaman ulaşım seçenekleri daralır. ” gibi bağlantılar kurmaya çalış.

Hafıza teknikleri kullan.

-Zihninde basıt bir şekilde görselleştirerek ve hikayeleştirerek kodlamalar yap.

-Soru çözmek her derste olduğu gibi bu derste de önemli çok soru çok hakimiyet demektir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.