Alan Yeterlilik Testi (AYT) Nedir?

362

Alan Yeterlilik Testleri yani kısa hali ile AYT şuanda güncel olarak sınava girecek olan öğrenciler için 2.oturum sınavıdır. Bu oturumda adaylara tek bir kitapçık verilmektedir. Bu kitapçık içerisinde tüm puan türlerine ait testler bulunmaktadır. AYT sınavının genel puana etkisi %60’dır. 

AYT’de Hangi Dersler Var?

2.Oturum üzerinde bulunan testler ve soru sayıları ise şöyle;

–Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 Toplam 40 Soru
-Matematik Toplam 40 Soru
-Fen Bilimleri Toplam 40 Soru
-Sosyal Bilimler 2 Toplam 40 Soru
şeklinde olacak.

Puan türlerine göre çözülmesi gereken testler;

SAYISAL: Matematik + Fen Bilimleri
SÖZEL: Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 + Sosyal Bilimler 2
EŞİT AĞIRLIK: Matematik + Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1

AYT Puanımın Hesaplanabilmesi için Kaç Puan Almam Gerekiyor?

ÖSYM bu sınav sistemiyle birlikte puanın hesaplanması için bazı kurallar koydu. AYT Test puanınızın hesaplanabilmesi için öncelikle TYT sınavınızın 150 puan ve üzerinde olması gerekmektedir. Yalnızca 150 puan almak yetmiyor ayrıca TYT Türkçe ve TYT Matematik testlerinden en az birinden 0.5 net yapmanız gerekmektedir. Alan Yeterlilik Testinde ise puanınızın hesaplanmasını istiyorsanız puan türünüz için gerekli testlerde en az birinden 0.5 net yapmanız gerekmektedir.  Örneklendirecek olursak mesela sayısal bir öğrenci AYT sınavında fen bilimleri ve matematik testlerini çözmek zorundadır. Bu testlerin en az birinden 0.5 net yaparsa puanı hesaplanacaktır. Fakat mesela öğrenci 2 testten de 0.5 net yapamamışsa puanı hesaplanmaz. Bu örnek sayısal puan içindir. Diğer puan türleri için farklı derslerin hesaplanmaları dikkate alınmaktadır.

AYT Puanım TYT Puanımı Etkiler mi?

Hayır, AYT puanınız TYT puanınızı etkilememektedir. Bu soru genellikle TYT puanı üzerinden tercih yapacak öğrencilerin denemek ve kendilerini görmek amacıyla girmek istediği AYT sınavı için sordukları bir soru olmaktadır. Fakat AYT sınavından alınacak herhangi bir sonuç TYT sınavını etkilememektedir. Fakat TYT sınavından aldığınız sonucunuz AYT sonucunu etkileyecektir.

AYT Sınavında Diğer Testleri Çözsem Puanı mı Etkiler mi?

Her ders ait olduğu puan türü üzerinden etki göstermektedir. Örnek vermek gerekirse edebiyat testi, sayısal bölüm üzerinden çözümleme yapan öğrencilerin sayısal puanlarına etki etmeyecektir. Edebiyat dersinin etkili olduğu puan türü üzerinden etkisini gösterecektir.

AYT Bölümleri ve Meslekleri Nelerdir?

AYT Bölümleri ve Meslekleri olarak bir liste yapmak yerine size şu şekilde açıklayabiliriz. Üniversiteler üzerinde tercih edebileceğiniz 2 farklı program tipi bulunur. Bunlar ön lisans adı verdiğimiz 2 yıllık bölümler ve lisans adı verdiğimiz 4 yıllık bölümlerdir. Yeni gelen düzenleme ile birlikte 2 yıllık ön lisans bölümleri TYT puanı ile tercih edilebilirken 4 yıllık olan lisans bölümleri ise sadece AYT puanı ile tercih edilebilecektir.

AYT Sınavında Hangi Konular Çıkacak?

AYT sınavı bir önceki LYS sınavının aynısı diyebileceğimiz bir sınavdır. Bu sınav üzerinde yoğun olarak LİSE 3 VE LİSE 4 konularının olduğu hemen hemen her dersin amiral gemisi olarak adlandırdığımız en ağır konuların bulunduğu sınavdır. Türev, İntegral, Organik Kimya, Trigonometri, Biyoloji Sistemleri, Yazar-Eser soruları gibi birçok konu AYT sınavı içerisinde yer almaktadır.

AYT Sınavında Nasıl Başarılı Olunur?

Ayt sınavında başarılı olmanın en temel yöntemlerimden biri konulara fazlasıyla hakim olmaktır. AYT sınavı TYT sınavına nazaran daha net bilgiler içeren yapılacak yorumlamaların dahi yüksek bilgi seviyesi ile birlikte yapılması gereken bir sınavdır. Bu yüzden bir temel gerekliliğinden daha çok net bir bilgi birikimi istemektedir. Bu sınavda başarılı olmak isteyen öğrenciler tüm konulara net bir şekilde hakim olmalıdır.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.