Biyoloji Dersine Nasıl Çalışılmalıdır?

374

Canlıların yaşantısını inceleyen bir bilim dalı olan biyoloji, hayatı kavramaya yönelik olan bir derstir. Biyoloji dersi içerisinde yaşamsal olaylar içinde ilişkiler kurularak elde edilen bilgilerden hayat ve yaşam öğrenilmeye, anlaşılmaya çalışılmaktadır. Yoğun olarak sözel bilgi içeren bu derste grafikler, tablolar ve şemalar çok önemli olmakla birlikte dersin en önem verilmesi gereken kısımlarından biri de yorumlanma kısmı olmaktadır. Fen bilimleri dallarından biri olan biyoloji dersi kesinlikle ama kesinlikle sadece ezbere dayalı bir deers değildir. Peki bu denli yüksek bilgi içeren ve bu bilgileri çeşitli yöntemlerle sunan bu derse nasıl hazırlanmalıyız? Öncelikle biyoloji dersinin birçok derste olduğu gibi en önemli özelliklerinden bir tanesi ders anında öğrenmektir. Öğretmenler veya kaynaklar tarafından söylenen notların birebir kaydedilmesi ve bunların özel olarak öğrenme metotları ile şekillendirilmesi gerekmektedir.

En baştan başlamayı tercih edin.

Sınava hazırlık sürecinde belki de zamanınızı en çok alacak olan derslerin başında biyoloji dersi gelmektedir çünkü bunu zaten biliyorum dediğiniz bilgilerin dahi tekrar tekrar okunması gereken bir derstir. Bu yüzden bu derste iyi olmadığınızı ve çok yol almanız gerektiğini düşünüyorsanız mutlaka sıfırda başlayıp en sona kadar atlamadan gidin. Çünkü bildiğinizi sandığınız küçük bir bilgi dahi sizi bir hatta daha fazla sorudan edebilecek potansiyeldedir.

Küçük notlar alın.

Biyoloji dersinde konular çalışılırken önemli olan bazı noktalar olmaktadır. Bunların bilgiyi öğrendiğiniz kaynak tarafından da önemle belirtilmektedir. Bu önemli notları küçük kağıtlara alarak veya önemli not kağıdınız varsa oraya ekleyerek düzenli olarak tekrar etmelisiniz. Özellikle uzun ve birbiriyle bağlantılı konulara çalışılırken düzenli olarak kağıtta yazanı yeniden yazarak çalışmak size avantaj sağlayacaktır. Bu şekilde hem aklınızda ne kadar kaldığını test edecek hem de herhangi bir yeri atlamadan öğrenmeye devam edeceksiniz. Biyoloji nasıl çalışılmalı diye soran herkese özellikle not alınarak çalışılması gerektiğini herkes tarafından söylenir.

Biyoloji Dersi Çalışma Taktikleri

Biyoloji dersi çalışacağınız konu üzerinde tüm detaylarıyla bilgi sahibi olmanızı gerektiren bir ders olmuştur. Bu yüzden konu çalışmaya başlamadan önce çalışacağınız konu hakkında önceden bilgi sahibi olmak sizin hem öğrenme hızınızı arttıracak hem de daha kolay bir şekilde aklınıza yerleşmesini sağlayacaktır.

Biyoloji dersinde başarınızı artırmak için uygulayabileceğiniz bazı taktikler şunlardır;

  • Biyoloji çalışırken mutlaka sebep-sonuç ilişkilerinden faydalanmalısınız. Özellikle sürekli ezber yapmak yerine bu kadar fazla yabancı terimin yer aldığı bu ders üzerinde bağdaştırmalarda bulunarak bu dersi daha kolay çözümlemeyi sağlayabiliriz. Kodlama sistemi de işinizi kolaylaştıracaktır.
  • Tekrar ederek ders çalışmak her derste olduğu gibi biyoloji dersinde de önemli bir silahınız olacaktır. Sözel ağırlıklı bilgiler barındıran bir ders olduğu için bu terimleri unutmamak için sürekli tekrar etmeli ve detaylar konusunda hakimiyet kurmak için belki de ses kayıtları alıp bunları tekrar tekrar dinlemelisiniz. Bir süre sonra oluşan alt yapı ile mantık kurmaya başlayacaksınız.
  • Ö Öğrenirken fazlasıyla zorluk çekilen bu ders tekrar edilmediği takdirde en kolay unutulan derstir diyebiliriz. Net bilgi içeren biyoloji dersinin en önemli avantajı ise bu net bilgilerin sorularda sorulma biçimlerinin genellikle aynı olduğu ve bol soru çözülerek kesinlikle kalıcı öğrenmenin sağlanabilir olmasıdır.
  • Son olarak belirli dönemlerle birlikte daha önceden çalıştığınız eski konuları yine aynı sırada çalışarak tekrar etmeniz bu dersi unutmamanızda size çok fayda sağlayacaktır.

Biyoloji nasıl çalışılır sorusuna birkaç öneri ve yöntemi sizinle paylaştık. Unutmamak gerekir ki her ders için her öğrencinin algılama yöntemleri farklıdır. Bu konuda paylaşılan yöntemler genel olarak öğrenciler tarafından tercih edilen ve başarılı olunan yöntemlerdir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.