Geometri Nedir? Geometri dersine nasıl çalışılmalıdır?

493

Birçok öğrencinin eğitim hayatı boyunca zorlandığı, mantık yürütme, pratik yöntemler düşünme ve zeka gücü gibi yetenekler gerektiren geometri dersine nasıl çalışılması gerektiğini inceleyeceğiz. Bölümü sayısal olan ve matematik dersinde çok başarılı olan öğrencilerin dahi çözümlerinde zorlandığı bir ders olan geometri özel dikkat gerektiren bir olmuştur. Uzayda yer alan şekiller arasında hacimleri, açıları, uzunlukları ve alanların ilişkilerini inceleyen geometri dersinin kendine ait çözüm yöntemleri vardır. Birçok sayısal bilim dalının temelini oluşturmakla birlikte özellikle mühendislik gibi sayısal bölüm tercihi yapacak öğrenciler için oldukça önemli yer tutmaktadır. Geometri dersinin amacı geometrik kavramların birbirleriyle olan ilişkilerini keşfetmek, 3 boyutlu bir düşünce ortamı içerisinde düşünmek ve şekillerle yorumlamaktır. Eğer sizin de gözünüzü korkutan bir dersse ve geometrinin özel bir yetenek gerektirdiğini düşünüyorsanız hep birlikte geometri dersi nasıl çalışmalı sorusuna yanıt arayalım.

Geometride Konu Nasıl Çalışılmalı?

Geometri konuları çok uzun bilgiler içermez ve çok fazla yorucu değildir. Konu anlatımlarında genel olarak belli başlı kurallar, küçük bilgiler ve özellikler yer almaktadır. Geometri kitaplarında da çoğunlukla bu konuların olabildiğince öz şekilde ifade edilmesi ve sorular üzerinden kavratılmaya çalışılması görülmektedir.

Geometri çalışılırken zor ve akılda kalması gereken bilgiler içeren konularda mutlaka özetler çıkararak çalışmanızı tavsiye ederiz. Özellikle zor anlaşılan ve çok fazla soru çözülerek kavranabilen bu konularda kısa notlar alarak özellikleri ezberlemek size fayda sağlayacaktır. Daha kolay konularda ise özet çıkarmakla uğraşmak yerine çok daha fazla soru çözerek yöntemleri ve soru çözme tarzlarını kavrayabilirsiniz.

Geometri Soruları Nasıl Çözülür?

Zor anlaşıldığını ve bol bol soru çözülmesi gerektiğini sıklıkla belirttiğimiz bir ders olan geometrinin gerçekten en önemli silahı çok fazla soru çözümünden geçer. Bunun sebebi ise kısıtlı bilgiyle üretilen çok fazla kombinasyon olmasıdır. Farklı soru çözümleri görmek sizi gerçekleşebilecek senaryolara karşı daha hazır hale getirecektir. Test çözümlerinde yapamadığınız sorularla uğraşmak yerine diğerlerini bitirdikten sonra o soruya dönmenizin size en büyük avantajı diğer sorularda gerçekeleşen senaryolardan öğrendikleriniz olacaktır. En önemli noktalardan bir diğer ise geometride asla ama asla bir soruya vakit harcamaktan çekinmeyin. Soruda edindiğiniz bilgilerle şekilleri yeniden, anlayabileceğiniz büyüklükte verileri işleyerek çizmeyi unutmayın.

Geometri Çalışırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Geometri dersininde başarılı olmak isteyen öğrencilerin öncelikle matematik dersinin konusu olan köklü sayılar, birinci dereceden denklem kurma becerileri ve rasyonel sayı konuları oldukça iyi şekilde çözümlenmelidir. Konulara sırasıyla çalışmak da geometride bir diğer konuya geçmeden önce yeterince bilgili olmanız açısından oldukça önemlidir. Konudaki bilgilere göz gezdirildikten sonra mutlaka ama mutlaka test çözülmeli ve aynı konu üzerinde fazlasıyla tecrübe kazanılmalıdır.

Geometri dersnin bir diğer dikkat edilmesi gereken konularından biri de tekrar edilmesi oldukça önemli olan konular içermesidir. Mutlaka düzenli olarak soru çözümü yapılmasını gerektiren bir ders olan geometri günlük ortalama 20-30 adet kompleks soru ile tekrar edilmelidir.

Konudaki bilgilerin tamamını kavramadan soru çözümüne geçmeniz belki de 10 saniye içerisinde çözebilecek olduğunuz bir soruyu bilgi eksikliğinden dolayı hiçbir zaman çözememenize sebep olacaktır. O yüzden çok ciddi bir şekilde bilgilerin tamamını kavramaya özen gösterin.

Geometride bir diğer önemli nokta da bu derste önemli olanın bilgileri ezberlemek değil yorumlamak olduğudur. Bilgileri farklı şekillerde yorumlamak ise çok fazla soru çözmek ile mümkün olmaktadır. Bu yüzden bolca soru çözerek senaryolara daha farklı yorumlar geliştirebilirsiniz.

Geometri dersimizin bir diğer olmazsa olmazı ise bu dersi sevmeniz gerektiğidir. Diğer tüm derslerden farklı olarak bu ders özel olarak bir ilgi ve alaka ister.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.