Kimya dersine nasıl çalışılmalıdır?

643

Fen bilimleri bölümü arasında yer alan bir ders olan Kimya, fizik ve biyoloji derslerinin içerdiği konuları içinde ortak olarak barındırmaktadır. Bu ortaklıktan dolayı kimya dersinde başarılı olmak isteyen öğrencilerin biyoloji ve fizik dersinde iyi olmaları ve o derslerin içeriklerinde bulunan kuralları iyi şekilde kavramış olmaları gerekmektedir. Kimya dersi genel olarak ezberlenme açısından oldukça fazla konu barındıran bir derstir. Ancak bu dersin en olumlu özelliklerinin başında çıkan soru tiplerinin genelde birbirine benzer ve net olmasıdır. Maddelerin yapısı, biçimi, özellikleri ve ilişkileriyle ilgili bilgilerin verilmediği ve incelendiği bu ders öğrenciye farklı şekilde düşünme ve pratik yollar üretme becerisi kazandırmaktadır. Bu bilgiler ışığında sizlere kimya dersine nasıl çalışmanız gerektiği hakkında bilgi vereceğiz.

Kimya Dersine İlgi Duymaya Çalışın

Sözel içerik olan yoğun olan ve öğrenilmesi karışık ifadeler barındıran bu derste başarılı olmanın en temel yolu bu derse ilgi duymak ve bu dersi sevmektir. Soru çözümlemelerine başlamadan önce mutlaka konu anlatımı kısmının başarılı şekilde tamamlanması gereken bu derste en önemli nokta püf noktaların net bir şekilde öğrenilmiş olmasıdır. Kimya dersi çalışılırken mutlaka önemli noktalar küçük notlar tutularak öğrenilmeli ve küçük ezberleme yolları kullanılarak detaylar kavranmalıdır.  

Kimya Dersi Çalışma Yöntemleri

Fizik ve biyoloji dersi ile bağlantılı bulduğumuz bu ders içerisinde sıcaklık, madde özellikler gibi içerikler barındıran bir derstir. Bu dersin çözümlerinde başarılı olmak için terimler formüller ve kavramların çok iyi şekilde öğrenilmesi ve sorularda kullanılmaya hazır şekilde ezberlenmesi gerekmektedir. Soruyu anlamak soruyu çözmenin yarısı olan bu derste verilen bilgiler nettir ve dikkatli bir şekilde ne istendiğine odaklanılmalıdır.

– Konulara ait kavramlara dikkat edilmeli ve her kavram detaylı bir şekilde öğrenilmelidir. Bir kavramın öğrenilmesi tamamlanmadan diğer kavrama geçiş yapılmamalıdır.

– Periyodik cetvel ve özellikleri çok net şekilde öğrenilmelidir. Her ne kadar kendisi ayrı bir konu olsa da neredeyse tüm kimya içerisinde kullanılan bilgiler içermektedir.

– Geometri dersinde bahsettiğimiz konuyu üstünkörü ezberleyip soru çözümüne geçmelisiniz mantığı bu derste tam ters olarak işlemektedir. Bu ders üzerinde konu çok iyi bir şekilde öğrenilmeli daha sonra soru çözümlemelerine geçilmelidir.

-Kimya dersinde genel olarak test sınavlarında sorulan sorular sayısal içerikten çok sözel yorumlamalar içermektedir. Bu yorumlamalarda bilgiyi kullanmak önemlidir.

-Sorudaki kök cümleye dikkat edilmelidir. ”Olabilir…, Oda koşulunda…” vb. temel cümleler sorunun nasıl değerlendirileceği konusunda çok keskin bilgiler vermektedir.

-Kimya dersi birbirine bağlı konular içermektedir. Bu yüzden bu derse çalışırken mutlaka ama mutlaka sıra ile konular çalışılmalı ve hiçbir konu tam olarak bitmeden diğer konuya geçilmemelidir.

-Bu ders için en önemli noktalardan bir tanesi de çözümlediğiniz kaynak sayısı olacaktır. Az soru içeren çok fazla kaynağa sahip olmanız bu ders içerisinde size yardımcı olacaktır. Ek olarak kimya dersinde başarısıyla bilinen kaynaklara yönelmeniz soru tipleri açısından elinizi çok rahatlatacaktır.

Denemeler Başarınızı Ölçer!

Unutmamak gerekir ki her derste olduğu gibi bu derste de en önemli silahlarınızdan bir tanesi deneme çözmenizdir. Kimya dersi bu tür deneme çözümlerine daha çok ihtiyaç duyan bir ders olmakla birlikte konuların birbiriyle bağlantısından dolayı hızlı şekilde ilerlemeli ve tüm kimya konularını tamamladıktan sonra bol bol bölüm denemesi edinerek ve bunların çözümlerini gerçekleştirerek kimya başarınızı arttırabilirsiniz. Unutmamak gerekir ki bu denemeler çözüldükçe kimya dersinin ana yapısı daha iyi kavranacak ve başarınız ivmeli bir şekilde artacaktır.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.