Özel Ders mi? Dershane mi?

1.008

Sınava hazırlanan her öğrencinin aklında istediği başarıya ulaşabilmek için ” Özel ders mi yoksa dershane mi? ”sorusu vardır. Hangisi bize daha çok avantaj sağlar? Ne tür yarar görürüz? Bu soruların cevabını sizlere aşağıda vermeye çalıştık.

Dershane mi özel ders mi?

Her öğrencinin belli bir seviyesi, kendine göre bir çalışma ve öğrenme stili vardır. Sınava hazırlık sürecinde daha başarılı olmak için en çok tercih edilen yöntemler de dershane adı verilen kuruluşlar ve özel derslerdir. Dershaneler belli saatte gidilip birçok branştan okul gibi toplu bir ortamda ders görülen yerlerdir. Özel ders ise kişinin bireysel ya da 3-5 kişilik gruplarla belli bir branşta eğitim görme durumudur. Sınav zamanı yaklaşınca öğrencilerin kafasında acaba hangisini tercih etsem düşüncesi oluşur. Şöyle ki her ikisinin de avantajları olduğu gibi dezavantajları da olabilir. Kişi bu noktada öncelikle kendini tanımalıdır. ”Nerede ne kadar eksiğim var?” ”Hangi derslerde desteğe ihtiyacım var?” ”Nasıl öğreniyorum ve nasıl bir ortamda daha iyi öğreniyorum?” gibi kişisel sorulara yanıt vermelidir. Ekonomik durum, çevresel şartlar, dershane öğretmenleri ve eğitim sistemleri iyice araştırılıp buna göre en uygun olanı tercih etmek gerekir.

Özel dersin avantajları nelerdir?

Özel derslerin dershaneye göre birçok avantajı vardır. Niçin özel ders tercih etmeliyiz bunları sizin için bu başlığın altında anlatalım. Öncelikle özel dersin en büyük farkı öğretmeninizi sizin kendiniz seçiyor olmanızdır. Fakat dershanede sizin sınıfınıza hangi öğretmen verildiyse ondan ders almak durumundasınızdır. Özel ders dershanelere göre daha sessiz sakin ortamda kimi zaman öğretmenin kimi zaman öğrencinin evinde verilir. Dershanedeki kalabalık sınıflarda oluşan gır gır şamata ortamından ve dikkatinizi dağıtan, vaktinizi çalan ortamlardan sizi uzak tutar. Eğlenmek güzeldir fakat doğru dozda ve zamanda olduğu sürece. Çoğu kişi birebir eğitimde daha iyi öğrenir ve anlar. Özel ders genellikle bireysel işlendiği için sizin seviyeniz, eksiklikleriniz doğrultusunda işlenecek ve derse odaklanmanız daha kolay olacaktır. Toplu ortamda ders dinlerken dalıp gitmeniz daha olasıyken özel derste öğretmeni dinlemeniz gerektiğinin farkında olursunuz. Ayrıca öğretmen ile birebir iletişim kurulduğu için samimi ilişkiler oluşur, sorunlarınızı daha kolay paylaşıp anlatabilirsiniz. Dershaneler kalabalık ortamlar olduğu için sizin soru çözümlerinize veya sorunlarınıza bu kadar zaman ayırabilmeleri mümkün olmayabilir. Ayrıca özel ders öğrencisi olduğunuz için öğretmeniz sizin daha fazla başarılı olmanızı isteyip bunun için çabalar. Sınavla ilgili diğer konularda sorunlarınızı dinleyip koçluk yapabilir.

Dershanelerin avantajları nelerdir?

Dershanelerin en önemli avantajı motivasyon ve disiplini sağlamasıdır. Sınava hazırlanan bir öğrenci normalde tek başına çalışırken sıkılırken etrafındaki rakiplerini ve onların çalışma hırsını gördüğünde daha fazla motive olarak ve hırs yaparak çalışabilir. Şube içi ve Türkiye geneli sınavlara dershanelerde katılıp ne seviyede olduğunuzu görebilirsiniz. Fakat özel derslerde böyle bir imkan yoktur. Dershanelere hep aynı günlerde ve belli saatlerde gidildiği için çalışma planınız daha düzenli ve verimli olacaktır. Özel derslere de genelde belli saatlerde gidiyor olabilirsiniz ama bu noktada sizi çok fazla etkilemez. Diğer taraftan ise dershaneler ekonomik olarak özel derslere kıyasla çok daha ekonomik olabilir. Önceden kayıt olarak belli indirimlerden yararlanıp birçok branştan dersi bir arada paket olarak görebilir, hem konu anlatım hem soru çözümü yapabilir ve dershanelerin kitap, test gibi kaynaklarından yararlanabilirsiniz. Özel derste ise sadece bir branşa oldukça fazla para vermeniz gerekebilir. İyi branş öğretmenlerine sahip bir kurumdaysanız ve etütleri iyi değerlendiriyorsanız dershaneler sizin için yararlı olabilir. Fakat dezavantajlarını göz önünde bulundurup tercih etmenizi öneririz.

Aman ha stres yapmayın, her şey gönlünüzce olsun. 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.