Pomodoro Tekniği Nedir? Pomodoro Tekniği ile Etkili Ders Çalışma Yöntemleri

428

Masa başında saatlerce oturup hayallere dalıp gidiyorsan ve gün sonunda işlerini tamamlayamamış oluyorsan pomodoro tekniği bu sorununu çözebilir. Pomodoro tekniği kısaca 25 dakika çalışma 5 dakika ara döngüleri şeklinde gerçekleşen bir çalışma tekniğidir. Her 25 dakikada bir, 5 dakika ara vermek ilk başta çok fazla ara veriyormuş ya da çalışmayı çok fazla bölüyormuş gibi hissettirebilir. Fakat pomodoro tekniği ile doğru bir 25 dakikalık ders çalışmadan sonra 5 dakikalık bir molaya kuvvetli şekilde ihtiyaç duyarsınız. Çünkü masamıza oturup 2, 3, 4 veya 5 saat hiç durmadan çalıştığımızda çok verimli bir çalışma periyodu gerçekleştirmiş olduğumuzu düşünürüz lakin gün sonunda kaç saat kesintisiz çalıştığımız değil yapmamız gereken konuları uygun sürede ne kadar iyi çalıştığımız önemlidir.

Sabahtan öğle vaktine kadar, yani 4 saat masadan hiç kalmadan çalışmak; 4 saat aralıksız çalışmak değil, 4 saat masadan kalkmadan çalışmak demektir. Yani verimli çalışmak masadan hiç kalkmadan çalışma anlamına gelmez. Saatlerce oturduğumuz yerden hiç kalkmadan çalışmaya devam etsek de, derse olan odağımız sosyal medya, e-mail, telefon, whatsapp gibi yerlerden gelen bildirimler vb. gibi birçok uyaran ile sürekli bölünür ve odağımız dağılır. Pomodoro teknikte yapmak istediğimiz şey 25 dakika boyunca gerçekten bölünmemiş şekilde tek bir odak üzerinde çalışmaktır.

Bir yandan sırada bekleyen görev kuyruğu, diğer yandan çevremizdeki uyaranlar tek bir konu üzerinde yoğunlaşıp onu tamamlamamızı engeller.

Pomodoro tekniğinin zamanla insana katacak pek çok faydası var

Dikkatinizi dağıtan her türden etkeni etkisiz hale getirir ve daha iyi konsantre olmanızı sağlar

Daha verimli ve etkili çalışmayı sağladığı gibi oyalanmanın da önüne geçer

Zamanı daha iyi yönetmeye ve işlerinizi yetiştirmeye başlarsınız.

Pomodoro tekniği daha da ayrıntılı olsa da kısaca böyle özetleyebiliriz. Pomodoro tekniği zaman konusundaki ve verim alma konusundaki stresini azaltmana yarar. Belki 25 dakikalık bir periyot senin için çok uzun bir süre olmasa da ve yapman gerekenler için eksik buluyor olsan da unutulmaması gereken şey 2 saat ara vermeden, masadan kalkmadan ders çalışmak demek 2 saat kesintisiz aktif bir şekilde çalışmak demek değildir. Sadece oturduğumuz yerden kalkmamak ve dinlendirici bir mola vermek yerine verimsiz oyalanmalar yapmak anlamına gelir.

Pomodoro tekniğini daha verimli hale getirmek için uygulayabileceğimiz adımlar neler?

Birinci adım: Yapmayı düşündüğün uzun/kısa tüm hedeflerini listesini yap ve bu hedeflerini önem sırasına göre yaz. Daha sonra her birine görevine ayırman gereken yaklaşık süreyi Pomodoro tekniğine göre belirle ve ayır.

İkinci adım: Zamanlayıcıyı 25 dakikaya ayarla. telefonunu sessize al ve dikkatini bozmayacak bir yere kaldır.

Üçüncü adım: 25 dakikalık çalışman bittiyse şimdi kafanı çalışmalardan tamamen uzak tutup 5 dakikalık molanı gerçekleştirebilir ve bu süreçte kendine ödüller verebilirsin. Küçük gecikmeler olabilir fakat bu aranın yarım saatlik bir kaytarmaya dönüşmesine izin vermemeni öneririz.

Dördüncü adım: Arka arkaya 4 Pomodoro uygulaması gerçekleşirse kendine o şartlardaki ihtiyacına göre 15 ile 30 dakika arasında uzun bir mola verebilirsin. Fakat bu zaman diliminde facebook, twitter,  instagram gibi sosyal medyalara kendini kaptırmamaya özen göster.

Pomodoro tekniğinin en önemli özelliği bölünmeden tamamlamış olmasıdır. Pomodoro tekniğini uygularken disiplin sahibi olmaya ve zamanında başlamaya özen göstermelisin. Yani dersin ortasında “Tuvalete gidip geleyim”, ”Mutfaktan şunu alıp yiyeyim.” ”Telefondaki şu mesaja cevap vereyim.” gibi dikkat dağıtan unsurlar konusunda katı davranmalı ve ders odaklı olmalısın. 25 dakika boyunca sadece yapman gereken neyse onu yapmalısın. Pomodoronun mantığı dikkatin dağılmasına izin vermeden en verimli şekilde ders periyotları oluşturmak ve buna göre kısa aralar vermek. başlarda elbette bunu uygulamakta sorunlar yaşayabilirsin. Pes etmeden yapmaya çalışır ve her seferinde sorunu tespit ederek ilerlersen zamanla bu bölünmeler en az seviyeye iner ve zamanı çok daha iyi kontrol edebildiğini sen de fark edersin. Bu yöntemin sınav sürecini iyi geçirmen için faydalı olduğunu düşünüyoruz ve sana şans diliyoruz.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.