RehberlikMezuna Kalmak Nedir? Mezuna Kalmanın Avantajları Nelerdir?

resmin alt tagı

Yorucu ve yıpratıcı geçen uzun bir sınav hazırlık döneminden sonra gelen sonuçlar karşısında şaşırmış ve mezuna kalmalı mıyım? Diye düşünüyor olabilirsin. Hiçbir tercih yapmadan ya da herhangi bir lisans bölümünü tercih edip kazanmana rağmen yerleşmeden tekrar sınava hazırlanmaya karar vermek yani mezuna kalmak, sınava hazırlanan öğrencilerin istedikleri sonucu elde edemediklerinde üzerinde fazlasıyla düşündüğü bir alternatif yönteme dönüşüyor. … (Buraya tıklayarak makalenin tamamına ulaşabilirsiniz.)

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Özel Ders Mi? Dershane Mi?

resmin alt tagı

Her öğrencinin belli bir seviyesi, kendine göre bir çalışma ve öğrenme stili vardır. Sınava hazırlık sürecinde daha başarılı olmak için en çok tercih edilen yöntemler de dershane adı verilen kuruluşlar ve özel derslerdir. Dershaneler belli saatte gidilip birçok branştan okul gibi toplu bir ortamda ders görülen yerlerdir. Özel ders ise kişinin bireysel ya da 3-5 kişilik gruplarla belli bir branşta eğitim görme durumudur. … (Buraya tıklayarak makalenin tamamına ulaşabilirsiniz.)

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Pomodoro Tekniği Nedir? Pomodoro Tekniği Ile Etkili Ders Çalışma Yöntemleri

resmin alt tagı

Pomodoro tekniği daha da ayrıntılı olsa da kısaca böyle özetleyebiliriz. Pomodoro tekniği zaman konusundaki ve verim alma konusundaki stresini azaltmana yarar. Belki 25 dakikalık bir periyot senin için çok uzun bir süre olmasa da ve yapman gerekenler için eksik buluyor olsan da unutulmaması gereken şey 2 saat ara vermeden, masadan kalkmadan ders çalışmak demek 2 saat kesintisiz aktif bir şekilde çalışmak demek değildir. … (Buraya tıklayarak makalenin tamamına ulaşabilirsiniz.)

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Sınava Son Sene Çalışarak Başarılı Olunur Mu?

resmin alt tagı

Ülkemiz eğitim sisteminde öğrencilerimiz genellikle lise hayatlarında 3 sene sosyal yaşantılarına ağırlık verirken, sınav senesi geldiğinde “Son sene çalışarak başarılı olunur mu?” sorusunu hep sormakta ve bu soruya yanıt aramaktadırlar. Son sene çalışarak başarılı olunur mu? … (Buraya tıklayarak makalenin tamamına ulaşabilirsiniz.)

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Soru Çözme Taktikleri

resmin alt tagı

Merhaba arkadaşlar, size bu yazımızda soru çözme taktikleri anlatarak soruları daha hızlı anlamınızı, çözmenizi ve bazen de bilginiz olmayan sorularda fikir yürüterek soruyu çözmenizi sağlayacağız. Bu taktikler başarılı öğrencilerinin neredeyse tamamının uyguladığı ve genelde bu sınav sisteminde sizi başarıya götürecek olan taktiklerdir. … (Buraya tıklayarak makalenin tamamına ulaşabilirsiniz.)

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Sınav Kaygısı Nedir? Nasıl Atlatılır?

resmin alt tagı

Sınav kaygısı, bir sınavdan önce ve/veya sınav sırasında yaşanan aşırı korku ve kaygı durumudur. mide bulantısı, düzensiz kalp atışları, ellerde titreme, Endişe, iç sıkıntısı, tedirginlik, başarısızlık korkusu, çalışmaya isteksizlik, mide bulantısı, düzensiz kalp atışları, ellerde titreme, terleme, uyku alışkanlıklarında değişiklik ile dikkat ve konsantrasyonda dağılma, kendine güvenin azalması sınav kaygısının  en temel belirtileridir. … (Buraya tıklayarak makalenin tamamına ulaşabilirsiniz.)

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Üniversite Hedefi Nasıl Belirlenmelidir? Üniversite Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

resmin alt tagı

Üniversiteye hazırlık döneminde olan her öğrencinin sorduğu soruların başında Üniversite Hedefimi Nasıl Belirlemeliyim? Yer almaktadır. Her şeyden önce vurgulanması gereken nokta karar verdiğiniz bu dönemde aileniz, öğretmenleriniz, yakın arkadaşlarınız ve sizi tanıyan birçok kişiden daha fikir alacaksınız. Genellikle size bu fikirleri veren insanlar yaşadıkları, duydukları ya da sizin adınıza istedikleri için bu önerileri iyi niyetleriyle yapıyor olsalar ve sizin onları kırmadan dinlemeniz hem farklı fikirler edinmenize yardımcı olacak hem de kendi kararlarınızı verirken size küçük yönlendirmeler yapacaktır.  … (Buraya tıklayarak makalenin tamamına ulaşabilirsiniz.)